لیپوساکشن، آشنایی با جراحی لیپوساکشن (Liposuction)

لیپوساکشن یکی از روشهای کاهش چربی موضعی است که در این روش با استفاده از مکش، چربی منطقه مورد نظر در بدن را از خارج می کنند. در طول مدت لیپوساکشن، لوله های کوچک و نازک به نام کانولا از طریق برش های کوچک در پوست وارد می شوند. زمانی که پزشک لوله ها را در زیر پوست حرکت می دهد تا بافت های خاص چربی را هدف قرار دهد چربی از طریق این لوله ها با مکش خارج می شود.

لیپوساکشن معمولا به عنوان یک روش سرپایی در یک مطب با تجهیزات کافی و مناسب، مرکز جراحی یا بیمارستان انجام می شود. به طور کلی، به بستری شدن در بیمارستان طولانی مدت نیاز نیست مگر اینکه حجم زیاد چربی برداشته شود. در برخی موارد ممکن است با استفاده از بی حسی نیز لیپوساکشن قابل انجام باشد. اگر یک منطقه بزرگ چربی یا حجم زیاد چربی وجود داشته باشد، بیهوشی عمومی یا آرام بخش عمیق با بی حسی موضعی وسیع ممکن است استفاده شود.

در سال های اخیر، روشها و تکنیک های پیشرفته اخیر، لیپوساکشن را به روش درمانی امن تر، آسان تر و با درد کمتر تبدیل کرده اند. برخی از این تکنیک های جدید شامل لیپوساكشن با بیحسی موضعی، لیپوساکشن با کمک فراصوت، لیپوساکشن با لیزر، پاورد لیپوساکشن می باشد.

بیشتر افراد به محض اینکه درمان به پایان رسید و پس از رفع علائم بی حسی و بیهوشی، قادر به ایستادن و حرکت هستند ولی ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد تا بهبودی کامل حاصل شود. زمانی که احساس علائم بیمار برطرف شود، می تواند به فعالیت های عادی روزانه خود بازگردد که این اتفاق در بیشتر افراد در عرض چند روز اتفاق می افتد. در صورتی که میزان چربی بسیار زیاد بوده و یا مناطق بزرگی تحت درمان قرار گیرند، دروه بهبودی ممکن است بیشتر طول بکشد.

میزان اثربخشی

از آنجایی که در لیپوساکشن برداشتن ذخایر چربی بصورت مستقیم خارج می شوند، میزان اثربخشی آن بخصوص در مناطق کوچک بسیار زیاد است. اما اگر پس از لیپوساکشن اضافه وزن داشته باشید یا رژیم غذایی و ورزش مناسب انجام نشود، احتمال برگشت چربی های برداشته شده بسیار زیاد بوده و یا ممکن است در محل دیگری تجمع چربی تظاهر پیدا کنند.

برخی علائم معمولا پس از جراحی قابل توجه بوده و بهبودی کامل ممکن است چند هفته یا حتی چند ماه تا رفع کامل تورم طول بکشد. اثرات کامل لیپوساکشن ممکن است برای چند ماه تا یک سال بعد قابل مشاهده باشد.

بعد از لیپوساکشن به روش معمول و پس از برداشتن چربی، پوست اطراف آن ممکن است تا حدودی شل شود. ممکن است تا ۶ ماه طول بکشد تا پوست در اطراف محل درمان سفت شود. در واقع لیپوساکشن معمولا پوست را در ناحیه تحت عمل جراحی سفت نمی کند البته پوست برخی افراد بسیار انعطاف پذیر است و سریعتر از پوست افراد دیگر سفت می شود.