کرایولیپولیز

کرایولیپولیز چیست؟

یکی از روشهایی که به کمک آن می توان سلولهای چربی را شکست، استفاده از دمای سرد است که به این روش کرایولیپولیز می گویند. بسیاری از سلولهای بدن بخصوص سلولهای پوست به سرما مقاوم هستند ولی سلول های چربی بر خلاف سایر سلول ها، به سرما حساس بوده و در حالی که سلول های چربی یخ می زنند، پوست و سایر سلولها از آسیب مصون می مانند.کرایولیپولیز یکی از روش های لاغری موضعی موثر و مورد علاقه افراد با چاقی موضعی بوده و استفاده از آن در سراسر جهان روز به روز رو به افزایش است.

کرایولپیولیز بر روی چه نواحی عمل می کند؟

کرایولیپولیز، با هدف کاهش حجم چربی در ناحیه دارای چربی انباشته در بدن عمل کرده و در محل مورد استفاده، باعث کاهش حجم چربی می شود. در بیمارانی که چند ناحیه از بدن آنها دچار تجمع چربی موضعی باشد هم می توان از کرایولیپولیز برای درمان آن استفاده کرد.

چه کسانی برای کرایولیپولیز مناسب هستند:

  • افرادی که در قسمتی از بدن خود تجمع چربی موضعی داشته و علی رغم دریافت رژیم و ورزش چربی موضعی بدن آنها به مقدار مناسبی کاهش پیدا نکرده باشد
  • افرادی که تمایل به کاهش سایز و کاهش چربی های موضعی همزمان با رعایت رژیم و ورزش دارند
  • افرادی که تمایل به یکنواخت شدن ترکیب بدنی، سایز و چربی موضعی در همراهی با رژیم و ورزش دارند
  • افرادی که وزن مناسبی داشته ولی از تجمع چربی موضعی در ناحیه ای از بدن خود شاکی هستند

برای ماندگاری و اثر بخشی بیشتر کرایولیپولیز لازم است اصلاح شیوه زندگی شامل ورزش و تغذیه مناسب در طول مدت استفاده از این روش توسط فرد صورت گیرد.

چه کسانی برای کرایولیپولیز مناسب نیستند:

  • افراد مبتلا به بیماری های مرتبط به سرما مثل کرایوگلوبولینمی، کهیر سرد و هموگلوبینوری حمله ‌ای سرد
  • در بیماران دارای پوست شل و آویزان یا تن پوستی ضعیف نیز ممکن است از کرایولیپولیز نتیجه مطلوب را نگیرند.

روش انجام کرایولیپولیز

اولین قدم، ارزیابی ابعاد و شکل توده چربی در محل مورد نظر است. بعد از این مرحله، یک اپلیکاتور با اندازه و انحنای مناسب انتخاب می شود. پس از علامت گذاری ناحیه مورد نظر. یک پد ژل برای محافظت از پوست استفاده می شود. با قرار گرفتن اپلیکاتور روی ناحیه مورد نظر، توده چربی به داخل حفره ی اپلیکاتور مکش می شود. دمای داخل اپلیکاتور کاهش می یابد و با کاهش دما و ایجاد سرما ناحیه بی حس می شود. در مرحله اول که مکش بر روی بافت بیمار صورت می گیرد ممکن است احساس خوشایندی برای آنها ایجاد نشود ولی با بی حس شدن منطقه بعد از چند دقیقه، مشکل حل می شود. در این مرحله، منطقه مورد نظر برای مدت زمان مشخص(مثلا یک ساعت) تحت مکش یا وکیوم قرار می گیرد. در طی مدتی که منطقه چربی موضعی تحت مکش،وکیوم و درمان است بیماران می توانند مطالعه کرده، تلویزیون تماشا کنندیا از موبایل خود استفاده کنند. پس از یک ساعت، وکیوم خاموش می شود، اپلیکاتور برداشته می شود و به منطقه ماساژ داده می شود. ماساژ در بهبود نتایج نهایی موثر است. لازم به یادآوری است که برای انجام کرایولیپولیز نیازی به استفاده از بی حسی موضعی نیست و خود سرما باعث بی حسی موضعی در منطقه مورد نظر خواهد شد.

دوره بعد از انجام کرایولیپولیز

بعد از انجام کرایولیپولیز محدودیت فعالیت وجود ندارد. برخی از بیماران گاهی احساس کوفتگی، شبیه احساس بعد از انجام تمرینات ورزشی سخت، می کنند. به ندرت ممکن است بیماران درد را تجربه می کنند. اگر احساس درد وجود داشته باشد، بیمار باید با پزشک متخصص خود تماس بگیرد و ممکن است که برای چند روز دارو تجویز شود.

بلافاصله بعد از کرایولیپولیز کاهش سایز و نتایج نهایی آن معلوم می شود؟

تغییرات اولیه بلافاصله بعد از کرایولیپولیز دیده می شود ولی سلول های چربی آسیب دیده به تدریج توسط بدن طی ۴ تا ۶ ماه از بین می روند و تا آن زمان توده چربی تقریبا حدود ۲۰ درصد کاهش سایز خواهد داشت.