ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی نوعی ماساژ برای کل بدن است که در آن از تکنیکهای متفاوتی استفاده میشود و بهمین دلیل اثرات گسترده ای در کل بدن دارد. این موضوع سبب شده است که ماساژ سوئدی بعنوان پایه ای برای سایر انواع ماساژ به شمار بیاید. با این حال در موارد زیر ماساژ سوئدی بعنوان اولین قدم توصیه میشود:

  • افرادی که تا کنون تجربه ماساژ درمانی نداشته اند.
  • افرادی که از استرس زیاد رنج میبرند.
  • افرادی که پوست حساسی دارند.
  • افرادی که گره های عضلانی (تریگر پوینت) دارند.

برای شروع ماساژ سوئدی لازم است که فرد بر روی تخت ماساژ بر روی شکم دراز بکشد. از روغن و لوسیونهای مناسب براساس شرایط جسمی و نیز مزاج فرد استفاده میشود. نور، دما، رایحه و صدای موسیقی نیز متناسب با تمایل فرد تنظیم میشود. همچنین بمنظور حفظ حریم خصوصی افراد در حین ماساژ، از ملحفه و حوله یکبار مصرف بهداشتی استفاده میشود.

ماساژ درمانگر از تکنیک های زیر برای ماساژ سوئدی استفاده می­کند:

  1. نوازش و سر دادن دست بر روی بدن (افلوراژ) در شروع و برای گرم کردن عضلات انجام میشود.
  2. ورز دادن (پتریساژ) این تکنیک بیشتر با فشرده‌سازی بافت‌های نرم بخشی از بدن بصورت ورز دادن یا فشار ریتمیک انجام می‌شود.این حرکت سبب از بین رفتن انقباض یا گرفتگی و اسپاسم عضلات می‌شود، گردش خون را افزایش میدهد و بنابراین سبب خروج سموم (اسید لاکتیک) جمع شده در عضلات است.
  3. مالش (فریکشن) این روش یک تکنیک مالشی متمرکز است که در نواحی خاصی از بدن (بعنوان مثال آرنج) و از طریق انگشتان و شست‌ها بصورت دورانی یا خطی انجام می‌شود.
  4. ضربه زدن (تَپومنت) در این تکنیک ضربه های ریتمیک متوسط اعمال میشود. با این روش تحریک جریان خون و اندورفین (هورمون ضد درد و آرام بخش) در بدن انجام می‌شود. این تکنیک برای رفع گرفتگی عضلات منقبض و تخلیه لنفاوی، بسیار اثرگذار است. میزان فشار یا نیروی مورد استفاده در تکنیک ضربه‌زدن به نیاز بیمار بستگی دارد.
  5. لرزش (ویبرِیشن) این تکنیک با لرزاندن ریتمیک یک ناحیه از بدن برای شل‌کردن و آرام کردن آن انجام می‌شود. میزان فشار در این تکنیک هم کاملا به ناحیه‌ای از بدن بستگی دارد که تحت درمان است. این روش برای قسمتهای بزرگ با کف هر دوست و برای قسمتهای کوچکتر و حساس مثل صورت با پشت دست یا انگشتان انجام میشود. این روش هم بمنظور آرامش بخشی انجام میشود و همچنین در صورتی که زخم و حساسیت وجود داشته باشد کاربرد دارد.

مزایای ماساژ سوئدی

وجود تکنیک‌های مختلف در ماساژ سوئدی سبب اثرات گسترده و وسیع آن در بدن میشود. افزایش جریان خون، شل کردن عضلات و از بین رفتن استرس و تنش های روزمره از جمله اثرات مفید ماساژ سوئدی است.وجود انواع تکنیک های مختلف در ماساژ سوئدی و زمان نسبتا قابل توجه در این ماساژ سبب سهولت بازگشت خون به قلب میشود و به دنبال آن سطح اکسیژن خون افزایش پیدا میکند. از مزایای دیگر ماساژ سوئدی این است که میزان و شدت فشار بر اساس نیاز بیمار و با توجه به ناحیه مورد نظر (استخوان، عضله، مفصل) تنظیم میشود. فرآیند تنظیم فشار، این ماساژ را به ماساژی ایده‌آل برای شل‌‌کردن عضلات تبدیل می‌کند. از طرف دیگر با افزایش گردش خون در عضلات و دفع سموم آن، احساس ناخوشایند گرفتگی و سنگینی بدن از بین رفته و با بهبود جریان هورمون اندورفین در بدن که عملکرد شبیه به مورفین در بدن دارد دردهای بدنی کاهش یافته و احساس نشاط و سبکی بوجود می آید.تکنیک های فشاری تنظیم شده بر روی مفاصل، لیگامنتها و تاندونها به انعطاف لیگامنت‌ها و تاندون‌ها و بهبود دامنه حرکتی بخصوص در سنین میانسالی کمک زیادی میکند.

اقدامات قبل و بعد از ماساژ سوئدی

ماساژ درمانی معمولا در مراکز درمانی و تحت نظر پزشک انجام میگردد. با این حال ضرورت دارد در مورد هر گونه شرایط جسمی، بیماری و یا مصرف داروهای خود با ماساژ درمانگر خود صحبت کنید. توجه به این نکته ضروری است که در بیشتر قریب به اتفاق موارد زنان باردار  نباید ماساژهای روتین را دریافت کنند و در صورت تجویز پزشک تحت نظر ایشان باید صورت بگیرد.

قبل از انجام ماساژ از خوردن غذاهای سنگین و نوشیدن الکل خودداری کنید و بهتر است در زمان انجام ماساژ معده سنگین و پر نباشد. همچنین دریافت ماساژ در زمان گرسنگی زیاد هم زیانبار است.

دوش گرفتن قبل از دریافت ماساژ نیز سبب افزایش چشمگیر اثربخشی ماساژ میشود.

با توجه به اینکه طول مدت این ماساژ بین 60 تا 90 دقیقه میباشد، شرایط را برای دریافت ماساژ به نوعی تنظیم کنید که در طول مدت ماساژ کاملا آرام و ریلکس باشید و افکار نگران کننده را تا حد امکان از خود دور کنید.

علاوه بر این در صورت ایجاد هر نوع حس نا خوشایند (احساس سرما، گرما، صدای موسیقی، میزان نور، بوی روغن…) این موضوع را با ماساژور خود درمیان بگذارید. . رضایت از محیط اطرف برای آرامش شما بسیار اهمیت دارد و به افزایش اثربخشی و لذت بردن شما از ماساژ کمک شایانی میکند.